KAKO SRBI DOLAZE DO OPŠTINSKOG STANOVANJA GRADSKE UPRAVE LJUBLJANA?
Imajući u vidu, da je gradonačelnik ljubljanske opštine već duže vreme Zoran Janković rodom iz Srbije, moglo bi se tvrditi da je doći do stanovanja posebno u ovoj opštini veoma teško, skoro nemoguće. Isti gradonačelnik koji je pre 4 godine iz opštinskih prostora izbacio jedinu registrovanu Podružnicu srpske biblioteke USKS »VUK KARADŽIĆ« LJUBLJANA, pa i ako u Sloveniji što gradskih, što školskih slovenačkih biblioteka ima oko 360. Stoga nije ni čudno, da ga Srbi u Sloveniji smatraju najvećim neprijateljem. Prisećamo se činjenica, kada je ovu opštinu vodila županija (slovenka) Vika Potočnik, bilo je i za Srbe po-neko opštinsko stanovanje i naravno i nešto novaca za aktivnosti srpskih društava. Dakle, javni konkurs opštinskog stanovanjskog fonda nazvanog JSSMOL 2024 za mlade porodice u svojoj rešenju – odločbenoj alineji 4 govori – Minimalni prijavljeni boravak prijavitelja u matičnoj opštini MOL treba biti 6 godina..
Po njihovom Rešenju (odločbi) broj 35221-263-266/2024 (3114) od 12.02.2025 naslovljena na GS i SA, a koji ispunjavaju sve raspisane uslove i GS je čak i rođena u navedenoj opštini te ima boravak i više od 20 godina. Bili su odbačeni od uspešnog rešavanja. Naravno, nacionalna diskriminacija je očigledna. Činjenično, Srbi isključivo ove Ljubljanske opštine služe da redovno podmiruju svoje poreske i druge dadžbine, a kada je potrebno da i oni nešto dobiju, pa makar i manji deo za kulturu, to se odbacuje. Preuzeli smo ovaj za sada Upravni predmet za zastupanje, a ako bude potrebno, pripremljena je i tužba uz krivične postupke protiv ovlaštenih pojedinih osoba u ovom Upravnom postupku.
Mi zastupnici pozivaćemo se između ostaloga u upravnom i pravnom predmetu i to:
1.Zastupajući se pozivaju, između ostalog, na Zakon o principu jednakog tretmana (‘ZUNEO ‘) predviđa, u članu 22, kako bi se olakšalo dokazivanje diskriminacije, da teret dokazivanja treba da se stavi na počinioca kada, u upravnom i sudskom postupku, diskriminisana osoba se oslanja na činjenice koje opravdavaju pretpostavku da je zabrana diskriminacije prekršena.
2. Ustav Republike Slovenije takođe zabranjuje bilo kakvo podsticanje na nacionalnu, rasnu, versku ili drugu nejednakost (član 63 Ustava Republike Slovenije). Nadalje, Ustav Republike Slovenije, a posebno članovi 14, 61, 62. i 63., garantuje jednaka prava svim građanima Republike Slovenije, bez obzira na nacionalnost, a takođe garantuje slobodno izražavanje pripadnosti svom narodu, pravo na negovanje i izražavanje svoje kulture i na korišćenje sopstvenog jezika i pisma, a istovremeno zabranjuje podsticanje i podsticanje nacionalne mržnje i netrpeljivosti.
3. Pripadnicima svih nacionalnih zajednica u Republici Sloveniji moraju biti jednako zagarantovana sva individualna prava i slobode koje obezbeđuju njihovu uspešnu integraciju.
SSDS Podružnica besplatne pravne pomoći rukovodilac, moja malenkost Saša Gajić.
