Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

ĐURĐEVAK U CELJU CVETA VEĆ SEDMU GODINU


Dopisnici: Marko Gajić, Đuro Tešanović

Veselo druženje uz pohvalne rezultate u Celju 19.05.2012

SRPSKO HUMANITARNO DRUŠTVO “DESANKA MAKSIMOVIĆ” IZ CELJA ORGANIZOVALO UZ ČLANOVE I PRIJATELJE TE  IZVELO VII (SEDMU) GODIŠNJU TRADICIONALNU  SMOTRU folklornog stvaralaštva (poezije, igre, pesme, veselja i drame).

Ovo srpsko kulturno umetničko društvo ubraja se u  jedno među većim i dobro organizovanijim srpskim društvima Slovenije. Ono već u prvoj polovini  tekuće godine broji uspešnosti. Druženje i  očuvanje izvorne srpske kulturne baštine u Sloveniji daje plodne rezultate. Društvo broji oko 450 članova, čiju populaciju popunjavaju većinom mladi članovi student i  đaci. Naravno, među njima ima i priznatih  različitih stručnjaka (intelektualaca.) Svakako,  jedan od aktivnijih dr. Stevan Đorđeviić, a pripada mu  posebno mesto i zahvala. Društvo je u sastavu čiste krovne organizacije slovenskih Srba  u Savezu srpske dijaspore Slovenije.

Program je profesionalno vodila glumica Vesna Anđelković. Pozdravila je prisutne te pozvala predsednika ovog društva mr. Nikolu Vlahovića, koji je pozdravio prisutne, posebne goste i otvorio VII. Tradicionalni međunarodni  sabor »ĐURĐEVAK« te izvođačima i gostima poželeo dobro veselje i ugodno raspoloženje. Dragi prijatelji, posetioci i dragi gosti: dozvolite mi, da vas u ime domaćina SRPSKOG KULTURNO HUMANITARNOG DRUŠTVA »DESANKA MAKSIMOVIĆ« IZ Celje srdačno pozdravim i da vam večerašnje druženje sa našim kulturno umetničkim programom protekne u što prijatnijoj atmosferi.

Dozvolite mi da pre otvaranja programa pozdravim naše drage goste:

 • Pozdravljam goste KUD »Živan Arnautović« iz Badovinaca, R. Srbija,
 • Pozdravljam naše »sosede« KUD »Celjsku folklornu skupinu« iz Celja,
 • Pozdravljam predsednika SAVEZA SRPSKE DIJASPORE SLOVENIJE gospodina Sašu Gajić sa      delegacijom dijaspore,
 • Pozdravljam predsednike i predstavnike Srpskih kulturnih društava iz Slovenije
 • Pozdravljam predstavnika JSKD R. Slovenije območna izpostava Celje, gospoda Živka Beškovnik,
 • Pozdravljam našeg pravoslavnog sveštenika protojereja Milana Duduković sa porodicom,
 • Pozdravljam predstavnike medija koji su došli da prate večerašnji program,

Učesnici ovogodišnje 7. tradicionalne međunarodnae kulturne manifestacije »ĐURĐEVAK« će igrama, pesmama i recitalima pesama autora Srpskih pesnika iz R. Slovenije prikazati raznolike bogate kulturne običaje iz rodnih krajeva naših roditelja. Plod saradnje našeg društva sa društvom »Celjska folkjlorna skupina» iz Celja je učešće i nastup Celjskih folklorista na gotovo svim našim manifestacijama. Takođe oba društva smo aktivni članovi »Zveze kulturnih društev opčine Celje« Organizaciju ovogodišnje manifestacije ĐURĐEVAK su pored aktivnih članova i prijatelja društvu donirali: JSKD R. Slovenije, Župan opštine Celje gospod, Bojan Šrot, Opština Celje, Taverna Kojić, COCA COLA Ljubljana,  Savez srpske dijaspore Slovenije.

Dozvolite mi da iskoristim ovu priliku, da javno pohvalim osnivače našeg društva na čelu sa Dr. Đorđevićem, Dr. Kosanovićem, DR. Pekarevićem, Čerenakovim Vladi i Milevi i svim drugim članovima koji delovanjem u našem društvu doprinose očuvanju naše kulturne baštine.

Rezultat dobrog rada je veliki broj mladih članova koji su raspoređeni po raznim sekcijama: folklornoj, pevačkoj, dramskoj, literarnoj i sportskoj. Večeras ćete imati priliku da vidite sa koliko entuzijazma žele da pokažu što su spremili. Još jednom vas srdačno pozdravljam uz želju da uživate u našem programu i ovom prilikom otvaram 7. Međunarodnu kulturnu prezentaciju »ĐURĐEVAK« Hvala.

Ovogodišnji program kroz nastupajuće bio je raznolik i bogat:

 1. Anđelija Lara Đorđević sa pesmom »Ivanova korita« uz pratnju Vesne Cunjak;
 2. Pozdravni govor predsednika Vlahovića uz otvaranje;
 3. Pesma i teks o Desanki Maksimović, autora Saše Gajića ( Dimitrije i Doroteja Pešić);
 4. Pevačka sekcija SKHD Desanka Maksimović uz pesme žao mi je mojega nevena, nas tri sestre, vrbica i vo naše selo malovo;
 5. Recitacije dece SKHD Desanka Maksimović i Sara Gajić, koje je na binu ih izvela Dijana Dević u narodnoj nošnj, deca su nastupila od najmanjeg do najvećeg;
 6. Simpatizerka USKS Sara Gajić – pevanje izvorne pesme Obraše se vinogradi;
 7. Dječija folklorna grupa SKHD Desanka Maksimović – sklop srpskih igara;
 8. Folklorna grupa KUD Živan Arnautović Badinovci, Srbija;
 9. Recitacija – Tamara Mitrović i Dimitrije Pešić;
 10. Celjska skupina;
 11. KUD Dr. Mladen Stojanović, Velenje;
 12. Gluma u izvođenju Vesne Anđelković »Viktorija end Slovenija«, premierno izvodjenje;
 13. Anđelija lara Đorđevič sa pesmom uz pratnju Vesne Cunjak;
 14. Celjska folklorna skupina igre i Maribora i srpsko gluho Glamočko kolo;
 15. Folklorna grupa KUD Živan Arnautović Badinovci, Srbija;
 16. Nastupio je i pesnik USKS Petar Stojanović sa pesmom Drina.

Ovu programsku prezentacuiju pratili su verni članovi i gosti, bila ih je prepuna velika dvorana. Pozdravljam članove Udruženja srpskih književnika Slovenije, koji će uz svoje najmlađe simpatizere učestvovati u realizaciji ove bogate kulturne prezentacije „ĐURĐEVAK“, naravno uz njih je i predsednica književnog sektora za Celje i okolnje opštine prof. Mila Pešić. Dakle, još jednom pozdravljam sve zajedno.

Drago nam  je, da ćemo danas sa tako dobrim izvođačima uz tako divnu publiku pokazati veoma zanimivu prezentaciju kulture upravo ovdje u Celju.
Od srpskog književnog sektora za Celje i okolnje opštine rado su se uključili pesnicii i recitatori. Uz različite segmente bogatog kulturno – umetničkog programa, nastupila je i mala lepotica u narodnoj nošnji Lara Anđelija Đorđević odpevavši jednu od starih skoro zaboravljenih divnih pesama uz pratnju gospođe Vesna Cunjak sa harmonikom. Naravno, aplauzi publike i ovog puta pokazivali su nagradni značaj ove male i lepe umetnice.  Celjsku folklornu skupinu pokazala je pravu kulturno umetničku  profesionalnost.
Vesna Anđelković je sa svojim komičnim izvođenjem svoga dela programa uspela je do suza nasmejati publiku. Procvetao Đurđevak u Celju.

Sedma međunarodna tradicionalna manifestacija u Celju  ispunila je sva očekivanja. Dvorana Celjskog doma je bila premala da primi sve posetioce koji su došli da se dive mladim učesnicima programa sa koliko entuzijazma prikazuju kulturu i običaje svojih predaka.

Dakle, organizatori ove prezentacije i ove godine su pokazali svoju ozbiljnost, od kojih ponosno navodimo:Stevo Dr. Đorđević, Alenka Đorđević, Cunjak Radoslav i Vesna, Čerenak Vlado i Mileva, Milka Vrsajković, Mila Pešić, Brane Milutin, Stojanka Tuvić (vođa folklorne i pevačke grupe, bila odsutna) i moja malenkost. Sponzori manifestacije. JSKD R. Slovenije, SSDS, Taverna Kojić, Koka kola i stalni donatori, članovi i prijatelji društva. Gosti iz Badovinaca bili su smešteni po privatnim kućama i stanovima kod članova i prijatelja društva.

SKHD »Desanka Maksimović« Celje, predsednik Nikola Vlahović, Srpsko društvo »Dr. Mladen Stojanović« Velenje, predsednik Jovo Jauz (super su odigrali svoje dosta zahtevne koreografije, KUD »Živan Arnautović« Badovinci R. Srbija, predsednik Siniša Erdevički, mladi ali profesionalno pripremljeni, KUD »Celjska folklorna skupina« Celje, predsednik Boris Zupanc.
Različite pesme novijih autora recitirali su đaci, koje je vremensko nepožrtvovano pripremila vođa recitatorske sekcije SKHD  Desanka Maksimović i predsednik književnog sektora Saveza srpske dijaspore Slovenije za Celje sa Štajerskom. Od recitatora nastupili su:

Dimitrije i Doroteja Pešić, Dejan Stanković, Sara Gajić, Tamara Mitrović, Nika Kolar Josipović, Valentina Živković, Maja Ivana Ivanović i Olja Milutin, koja veoma rado slikovito i osećajno čita pesme autora i pesnika Saše Gajića. Naravno i ovoga puta izvođači su od predsednika Nikole Vlahovića  preuzeli zaslužne zahvalnice uz skromne poklone društva.