VLADA SRBIJE SA PREDSEDNIKOM BORISOM TADIĆEM POMAŽE NA SEVERU KOSOVA SEĆI I POSLEDNJE KORENE SRPSKOG PRAVOSLAVLJA
KOSMET, 15.09.2011: HRONOLOGIJA ZBIVANJA U POSLEDNJA 24 SATA
Pripremio fejsbukov reporter Miodrag Novaković
15.09.2011, 09:40 ; Osetno pojačano nadletanje helikoptera nad Mitrovicom… Kako sam maločas čula od mojih sugrađana postoji mogućnost da se to radi zbog najvljenog dolaska patriharha Irineja danas popodne koji će služiti moleban u hramu zaštitnika Kosovske Mitrovice, Svetog Dimitrija. FB reporter Nevena Đukanović
15.09.2011. 09:27 Umesto kosovskih, na prelazima carinici EULEKS-a?
Kosovski carinici i policija neće kontrolisati administrativne prelaze na severu Kosova od petka, 16. septembra – to će umesto njih činiti predstavnici Euleksa. Priština…
15.09.2011. 09:23 EULEKS i EU: Na prelazima mešoviti timovi
Na administrativnim prelazima na severu Kosova naći će se mešoviti timovi, potvrdio je šef misije EULEKS-a Gzavije de Marnjak.
15.09.2011. 09:07 Mirna noć na severu. Patrijarh Irinej stiže u Mitrovicu
Noć na severu Kosova protekla je mirno, a jedan broj Srba je noć proveo uz barikade i prepreke koje su postavljanje na više lokacija. Patrijarh srpski Irinej će u hramu…
15.09.2011. 08:52 Rasmusen u Prištini
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen posetiće danas Prištinu, gde će razgovarati s predstavnicima kosovskih vlasti u pokušaju da snizi tenzije između Srba i…
15.09.2011. 08:12 Danas sednica SB UN o Kosovu
Savet bezbednosti UN sastaće se danas na sednici koja je sazvana na zahtev Srbije i Rusije, saznao je Tanjug.
14.09.2011. 17:06 D. Šutanovac: Nasilje bi moglo da destabilizuje ceo region
Ministar odbrane Dragan Šutanovac ocenio je da bi svaka vrsta nasilnog menjanja faktičkog stanja na Kosovu i Metohiji mogla da destabilizuje region.
14.09.2011. 16:40 Sednica Odbora za KiM odložena za sutra
Sednica Odbora Skupštine Srbije za Kosovo i Metohiju, na kojoj je trebalo da bude razmotren izveštaj o dosadašnjem toku dijaloga Beograda i Prištine, odložena je za sutra.
14.09.2011. 14:43 I. Dačić: Državni vrh utvrdio preventivne mere za KiM
Zamenik premijera i ministar policije Srbije, Ivica Dačić, izjavio je da je na sastanku državnog vrha o Kosovu dogovoren niz mera koje država treba preventivno da preduzme kako…
14.09.2011. 13:34 H.Tači: Spreman plan akcije
“Dani koji su pred nama pokazaće odlučnost Vlade u Prištini da uspostavi vladavinu prava na celoj teritoriji Kosova. Tvrdoglavi smo i nećemo odustati”,…
14.09.2011. 13:04 Raste rejting KOSMA i Nezavisne tv mreže
Prema istraživanjima UBO Konsaltinga , KOSMA mreža ima najviše tržišno učešće u slušanosti od 24 % od osnivanja ove mreže radio stanica koje…
VESTI OPŠIRNIJE…
EULEKS: OD SUTRA MEŠOVITI TIMOVI NA PRELAZIMA
Od 16. septembra na administrativnim prelazima na severu Kosova radiće mešoviti timovi, a operatine poslove obavljaće Euleks u skladu sa svojim mandatom, saopštio je danas u Prištini šef Euleksa Gzavije de Marnak. „Sve što se radi ima za cilj unapređenje vladavine zakona na severu, što je u interesu građana koji poštuju propise, a to je i osnovni zadatak Euleksa“, rekao je De Marnak. Specijalni predstavnik Evropske unije Fernando Đentilini izjavio je da je veoma pozitivno što su se kosovske vlasti konsultovale sa Euleksom i Kforom. „Nadam se da će to omogućiti primenu sporazuma koji je ostvaren za pregovaračkim stolom. Ovaj plan treba da zaustavi krijumčarenje i poboljša bezbednost u toj carinskoj zoni“, rekao je Đentilini. U saopštenju Euleksa navodi se da će sporazum Beograda i Prištine, postignut 2. septembra u Briselu, početi da se primenjuje 16. septembra. U saopštenju se dodaje da embargo na protok robe sada može da bude ukinut. Carinu na prelazima Brnjak i Jarinje bi, barem do 28. septembra i sledeće runde dijaloga Beograda i Prištine, trebalo da sprovodi isključivo Euleks, jer bi u suprotnom moglo da dođe do zaoštravanja situacije, ocenio je politički analitičar Nikola Jovanović. On je u izjavi Tanjugu ocenio da postoji mogućnost da se u petak, kada bi ponovo trebalo da profunkcioniše slobodan protok robe i ljudi na ta dva administrativna prelaza, Euleksu priključe i kosovski carinici. „To je pogrešna odluka“, ukazao je Jovanović i istakao da ukoliko se dogodi taj scenario „postoji rizik od eskalacije krize“. „Mislim da to nije nikom u interesu“, dodao je on. Jovanović je naveo i da postoji mogućnost da Euleks „na operativnom nivou“ pruži podršku carinicima iz Prištine, ali da to ne treba da radi jer se pitanje administrativnih prelaza rešava na političkom, a ne operativnom nivou. „Zato ne bi trebalo da bilo ko osim Euleksa radi na carini, makar do naredne runde dijaloga gde bi se pokušalo naći neko kompromisno rešenje“, istakao je Jovanović, koji je večeras prisustvovao otvaranju Beogradskog bezbednosnog foruma.
ALBANCI SRBIMA NE DAJU VODU ZA PIĆE
Već dset dana žitelji severne Kosovske Mitrovice i Zvečana ozbiljno su suočeni sa nestašicom vode za piće.Slavine su suve veći deo dana i noći a kada voda stigne iz južnog albanskog dela grada dobiju je oni koji žive na nižim kotama u gradu .U višespratnicama , iako su ugrađene pumpe koje vodu izbacuju na više spratove voda nije došla već četvrti dan. -Pored svega što nam se ovog leta događa u gradu na Ibru , danonoćno dežuranje na barikadama, strah i neizvesnost za budunost, nestašica tečnosti koja život znači dodatno nam otežava i komplikuje život, kažu stanari solitera u naselju „Česmin lug“ dok čekaju ispred lifta da odnesu vodu za piće i kupatila. -Ne daju nam vodu sa južne strane i sve što nisu mogli da urade raznim vidovima pritiska i bezbednosnim pretnjama sada nam rade uskraćivanjem vode za piće, izjavio je direktor Javnog preduzeća Vodovod Ibar Vladimir Rakić.Severnom delu grada i Zvečanu stiže sami oko 30 posto potrebnih količina vode pa su uvedene rigorozne restrikcije kako bi svako domaćinstvo dobilo vodu bar po jedan sat dnevno,rekao je Rakić. On je dodao da kao direktor Vodovoda nije uključen u poslove oko izgradnje novog regionalnog vodovoda iz koga bi se vodm za piće snabdevali žitelji Zubinog Potoka, Kosovske Mitrovice i Zvečana , za čiju izgradnju su obezbeđena kreditna sredstva a garant je država. Početkom osamdesetih godina sredstvima samodoprinosa građana izgrađen je vodovod u selu Šipolje u južnom delu Kosovske Mitrovice i tada je bilo planirano da se sa 600 litara vode u sekundi snabdevaju samo žitelji Mitrovice i Zvečana. Od dolaska međunarodnih mirovnih snaga na Kosovo, 1999. godine oni su vodu dali i susednim opštinama Vučitrn i Srbica koji nisu učestvovali u gradnji, i oni , s obzirom da su na nižim kotama imaju vodu koju nenamenski troše i polivaju bašte, njive i ulice.
ŠLJUNAK I NA GLAVNOM IBARSKOM MOSTU
Od sinoć u ponoć neprohodan je i glavni most na Ibru koji Kosovsku Mitrovicu deli na severni srpski i južni albanski deo grada. Na sredni mosta izručene su velike količine šljunka a to je pre dva dana urađeno i u blizini istočnog mosta u naselju zvanom Bošnjačka mahala pa su svi ulazi iz južnog dela grada blokirani. I na ostalim putevima saobraćaj je zbog šljunka na kolovozu usporen pa se saobraćaj obavlja usporeno i Srbi tako kontrolišu ko prolazi ka seveu pokrajine spremni da u svakom trenutku blokiraju puteve. U blizini glavnog mosta u grdu sinoć se okuplia grupa uglavnom mlađih mitrovčana koji su protestvovali zbog najave Prištine da dovede albanske carinike i policajce na prelaze Brnjak i Jarinje.Noć je protekla mirno ali sa približavanjem sutrašnjeg dana rastu napetost i neizvasnost. Najavljeno je da će popodne na sever Kosova doći patrijarh Srpski Irinej i da će u crkvi svetog Dimitrija služiti moleban za spas srpskog naroda na Kosovu. I Srpsko nacionalno veće oglasiće se danas povodom aktuelne siruacije na severu Kosova.
PRIŠTINA ĆE POSTEPENO DA PREUZIMA KONTROLU NA SEVERU
Kosovski carinici i policija neće kontrolisati administrativne prelaze na severu Kosova od petka, 16. septembra – to će umesto njih činiti predstavnici Euleksa. Priština će postepeno uspostavljati vlast na severu Kosova, što može da traje i godinama. Kosovski carinici i kosovska policija neće kontrolisati administrativne prelaze na severu Kosova od petka, 16. septembra, kako su ranije najavljivale vlasti u Prištini, već će to umesto njih činiti predstavnici Euleksa, potvrđeno je Danasu u diplomatskim izvorima u Briselu i Prištini. Naši izvori ukazuju da to, međutim, ne znači da će carinici i policajci Misije EU „zauvek kontrolisati granicu, već samo da će Priština postepeno uspostavljati vlast na severu Kosova, što može da traje i godinama“. Kako saznaje list, taj dogovor su sinoć u Prištini finalizirali premijer Kosova Hašim Tači, šef Euleksa Gzavije de Marnjak i komandant Kfora Erhard Drevs. Dogovor je napravljen na osnovu preliminarnog rešenja koje su u ponedeljak doneli Vlada Kosova, Kfor, Euleks, Kancelarija EU u Prištini i ambasade zemalja Kvinte (SAD, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Italije). „Misija Euleksa je da nadgleda nezavisnost Kosova. Ako i bude na graničnim prelazima, ona će tamo čuvati suverenitet Kosova. Jednog dana će tamo biti kosovska policija, razume se, mešovitog sastava, u kojoj će biti i Albanaca i Srba i pripadnika drugih nacionalnosti“, ocenjuje za Danas Škeljzen Maljići, politički analitičar iz Prištine. Upitan kako će većinsko javno mnjenje na Kosovu reagovati na odluku da kosovski policajci i carinici ipak neće kontrolisati prelaze sa centralnom Srbijom, uprkos najavama prištinskih zvaničnika, Maljići ističe da netrpeljivost između dva naroda konačno mora da prestane. „Javno mnjenje na Kosovu je često jednako napaljeno i nacionalistički ostrašćeno kao i javno mnjenje u Srbiji. Mi već nekoliko decenija živimo kao spojeni sudovi naizmeničnih akcija i reakcija, povodeći se za onima koji manipulišu situacijama i govore da ono što je dobro za nas, nije dobro za njih, a što je dobro za njih, nije dobro za nas. E, pa, to jednom mora da stane. Situacije treba da imaju granice. Kosovski Srbi treba da se ubede da ima granica i za njihovo ponašanje i rasizam. To, naravno, važi i za kosovsku stranu, jer ti rasizmi i nacizmi hrane jedan drugi“, kategoričan je Maljići. Naš sagovornik ističe da politička situacija na Kosovu nije stabilna i bez događaja na severu ovog leta. „Ostali su problemi od poslednjih izbora, imamo ne tako stabilnu koalicionu vladu, a Tači ima problema u svojoj stranci, jer se uskoro očekuje suđenje broju dva u njegovoj stranci, Fatmiru Ljimaju. To može voditi do krize i možda rascepa u Demokratskoj partiji Kosova. Ni opozicionim partijama ne cvetaju ruže. Demokratski savez tek radi na reformama koje ne mogu proći bez problema, a stari Rugovini saradnici ne daju mnogo prostora novim snagama, tako da ova partija biološki i politički stari… Akcija na severu Kosova donekle je povratila reputaciju Hašimu Tačiju, ali pošto je to ipak nezavršeni posao, ne zna se da li će ta reputacija porasti, ili nestati kao sapunica ako se ne ispune očekivanja javnosti, koja su tempirana na maksimalne zahteve, a ne na realizam – zaključuje Škeljzen Maljići. Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić izjavio je juče da Beograd „nema gotovo nikakav manevarski prostor“ za reakciju ako vlasti Prištine u petak ipak pošalju kosovske carinike i policiju na Brnjak i Jarinje. „Nemamo drugi mehanizam osim da diplomatskim sredstvima međunarodnim činiocima ukažemo na opasnost tog čina. Moramo preventivno da delujemo da se to ne dogodi, a plašim se da je naš manevarski prostor gotovo nikakav ukoliko se to dogodi“, kazao je Ljajić. Vlada Srbije uputila je juče pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu u kojem se upozorava da bi jednostrana i nasilna akcija Prištine ugrozila bezbednost celog regiona i ugrozila briselski dijalog dve strane. Sa ovakvim stavovima kod svojih domaćina nastupaju šefovi misija svih diplomatskih predstavništava Srbije u zapadnim zemljama, a intenzivirana je i komunikacija s ambasadorima u Beogradu. A, govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, Rasim Ljajić je naveo da Srbija pokušava da dođe do najmanje lošeg rešenja. „Igramo više nego tešku utakmicu, u kojoj gubimo prvo poluvreme sa 3:0, drugo poluvreme igramo sa dva igrača manje i sudija navija za protivnike“, rekao je Ljajić.
O JARINJU I BRNJAKU NA ISR RIVERU
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljaće u četvrtak iza zatvorenih vrata o stanju na Kosovu. Odluka o održavanju sednice doneta posle višečasovnih konsultacija. Stavove Srbije braniće Vuk Jeremić. Prištinu predstavlja Enver Hodžaj. Najmoćmije telo svetske organizacije raspravljaće kasnije danas o stanju na severu Kosova, svega 24 časa pre najavljenog početka raspoređivanja kosovskih carinika na administrativne prelaze Brnjak i Jarinje, što je izazvao ozbiljne tenzije među Srbima u tom delu Kosova. Odluka o održavanju posebne sednice o Kosovu doneta je posle višečasovnih konsultacija na Ist Riveru, na kojima su zapadne države insistirale da se rasprava o tenzijama na severu Kosova održi iza zatvorenih vrata. Ambasador Libana pri UN i predsedavajući Saveta bezbednosti Navaf Salam zakazao je konsultacije pošto je članicama tog tela dostavljeno pismo Srbije, koja je zatražila od Saveta bezbednosti da spreče Prištinu da ponovo primeni silu na severu Kosova. Srbija je, ranije, uputila pismo šefu UN Ban Kimunu upozoravajući ga na namere vlasti u Prištini, ali i na činjenicu da će odgovornost za moguće posledice snositi organizacije koje imaju mandat da takve korake spreče, odnosno Evropska unija i NATO. „Pozivam UN da preduzmu sve neophodne mere da spreče bilo koju akciju koju ne odobre vršilac dužnosti specijalnog predstavnika generalnog sekretara ili Savet bezbednosti“, navodi se u pismu podeljenom državama članicama Saveta bezbednosti UN. U pismu koje je potpisao šef sršske diplomatije Vuk Jeremić, takođe, se navodi da su prištinske vlasti najavile da će u petak „jednostrano nametnuti carinsku i graničnu policijsku kontrolu na administrativnim prelazima između severnog Kosova i centralne Srbije“, kao i da je Beograd dobio obaveštenje da Kfor i Euleks nameravaju da olakšaju tu operaciju. „Odgovornost za posledice biće na vlastima u Prištini i onima koji imaju mandat i kapacitet da ih spreče. Ne sme se ponoviti neaktivnost od 25. jula kada međunarodna zajednica nije uspela da spreči neovlašćeni upad Prištine na sever Kosova“, naveo je šef srpske diplomatije.
RASMUSEN SMIRUJE SEVER KOSOVA?
Očekujemo da će (današnji) dolazak generalnog sekretara NATO-a Andersa Fog Rasmusena u Prištinu doprineti da se situacija na severu Kosova i Metohije rešava mirnim putem, bez jednostranih akcija, izjavio je šef Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima Milivoje Mihajlović. Prema njegovim rečima, država je pokrenula ozbiljnu diplomatsku akciju. „Stalno smo na liniji sa EU. Obavestili smo EU, UN, NATO o svemu, da je u pitanju jednostrani akt koji može da ima opasne posledice po građane Kosova i Metohije i da mi tražimo od međunarodnih misija koje upravljaju delom Srbije koji je pod protektoratom UN da utiču na privremene vlasti u Prištini da ne povlače takve poteze“, rekao je Mihajlović za „Politiku“. On je naveo da se „drugi deo aktivnosti odnosi na činovnike u vladi, odnosno zaposlene u Vladi Srbije i predstavnike lokalnih uprava na KiM, koji imaju zadatak da smiruju strasti, da pokušaju da spreče incidente na terenu“. Mihajlović je naglasio da nijedan problem na Kosovu i Metohiji nije tako veliki da ne može da se rešava za pregovaračkim stolom. „I to je apsolutno greška privremenih vlasti u pokrajini, a odgovornost će snositi oni i ljudi iz međunarodnih misija čiji je posao da smiruju Kosovo i rešavaju probleme, a ne da se svrstavaju na jednu ili na drugu stranu“, zaključio je Mihajlović.
I.DAČIĆ: DRŽAVNI VRH UTVRDIO PREVENTIVNE MERE ZA KOSOVO I METOHIJU
Zamenik premijera i ministar policije Srbije, Ivica Dačić, izjavio je da je na sastanku državnog vrha o Kosovu dogovoren niz mera koje država treba preventivno da preduzme kako bi se izbegle teške posledice. Dačić je novinarima u MUP rekao da je dijalog jedini put za rešenje situacije na severu Kosova, prenosi Tanjug. Prema njegovim rečima, najavljeni jednostrani potez prištinskih vlasti da postave carinike na administratvine prelaze nameće da država Srbija reaguje i učini sve da ne dođe ponovo do, kako je rekao, podgrevanja strasti i novih sukoba. Ministar je kazao i da je pogrešna pretpostavka da će Srbija dati sve da bi dobila kandidaturu za EU i da je sada pravi trenutak da zaokruži pitanje Kosova.Ta procena, ukazao je Dačić, je opasna i moraju se pronaći načini da se spreči svaka vrsta eskalacije. On je podsetio da se u svakoj vrsti saradnje moraju poštovati dogovori i naveo da je Srbija učestvevovanjem u dijalogu od međunarodnih zvaničnika dobila obećanje da neće biti promene realnosti na terenu. „Srbija ne može sama da se bori sa problemima, ali ne može ni na miran, pasivan način da gleda, jer možemo doći u veoma lošu situaciju“, rekao je Dačić. On je kazao da prištinska vlada želi da zauzme sever Kosova i administrativne prelaze uz pomoć EULEKS-a i KFOR-a, a Srbiji će u tom sučaju postaviti barikade. Situacija je takva da će biti ili, kako je rekao, stalne borbe ili će Srbi morati da se isele sa te teritorije. Dačić je ponovo podstio da i Srbija ima administrativne prelaze i kao primer naveo Merdare i prelaze kod Bujanovca i Medveđe i dodao „da možemo i mi na taj način da igramo“, ali se zapitao čemu to vodi. On je ocenio da je situacija dosta teška, jer su Srbiji vezane ruke za reagovanje, ali ako Srbija kaže da ne može ništa da uradi to je onda potvrda Hašimu Tačiju da on može da učini sve. Dačić je insistirao na činjenici da sve ovo što se sada dešava nije bilo predmet dogovora u Briselu i misli da je ovakav način „igranje vatrom“. „Na ovom prostoru i veoma mala varnica je dovoljna da pokrene veliku vatru. Ne sme poštovanje ljudskih prava važiti samo za one koji nisu Srbi“, rekao je Dačić.
STEFANOVIĆ: DIPLOMATSKIM SREDSTVIMA PROTIV AKCIJA PRIŠTINE
Ako pripadnici kosovske pogranične službe i carine budu dovedeni na dva administrativne prelaze Brnjak i Jarinje, Srbi na severu Kosova i Metohije odgovoriće blokadom puteva, a Srbija će pokušati da poništi taj potez diplomatskim sredstvima, izjavio je šef pregovaračkog tima Beograda u razgovorima sa Prištinom Borislav Stefanović. Stefanović nije želio da potvrdi da li ga je Euleks zvanično obavestio da će posle 16. septembra biti uvedena carinska kontrola koja će uključiti i kosovske carinike. „Činjenica je da imamo pouzdane informacije da Priština namerava to da uradi i da će to, verovatno, učiniti 15. ili 16. septembra. U toj situaciji, odgovor građana mora da bude miran i jedinstven“, rekao je Stefanović za beogradsku „Politiku“. Stefanović je istakao da su o onome što Priština sprema obaveštene sve vlade u EU i Brisel, da se maksimalno diplomatskim sredstvima utiče na sve njih da Prištinu obeshrabri u tom potezu, jer će to dovesti do dalje destabilizacije na Kosovu i podrivanja dijaloga sa Prištinom. „Ovo je potvrda da Priština, suštinski, možda ni ne želi dijalog, nego želi da pokuša da stvari reši jednostrano, što je za nas neprihvatljivo“, rekao je Stefanović. Državni sekretar ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je jutros da će vlasti u Prištini najverovatnije odložiti slanje kosovskih carinika i policije na prelaze Jarinje i Brnjak. „Vrlo je verovatno da će odložiti, ali ne i otkazati slanje svojih carinika i policije. To je ipak prvi pozitivan signal da vlast u Prištini neće dobiti baš bezrezervnu podršku međunarodnih činilaca kao što su se nadali“, rekao je Ivanović za RTV Pink. Detaljnije
SEDNICA O KOSOVU AKO PREDLOŽI VLADA
Sednica republičkog parlamenta o Kosovu i Metohiji može da bude održana samo ako to predloži Vlada Srbije ili 84 poslanika. Predsednica Skupštine Srbije Slavica Ðukić-Dejanović izjavila je danas da sednica republičkog parlamenta o Kosovu i Metohiji, koju zahtevaju poslanici SRS i SNS, može da bude održana samo ukoliko to predloži najmanje 84 poslanika ili vlada Srbije. Ðukić-Dejanović je novinarima u republičkom parlamentu rekla da se parlament nalazi u periodu vanrednog zasedanja, kada održavanje sednice mogu da predlože najmanje 84 poslanika ili vlada Srbije. “Bez obzira na delikatnost situacije mi moramo da poštujemo Ustav i zakone”, rekla je Ðukić-Dejanović povodom zahteva opozicije da uoči 16. septembra, za kada su prištinske vlasti najavile raspoređivanje svojih carinika i policajaca na administrativne prelaze, bude održana sednica Skupštine Srbije. SRS i SNS zahtevaju hitno održavanje sednice Skupštine Srbije na kojoj bi se razgovaralo o tome šta Srbija treba da učini u slučaju da Priština realizuje svoje najave.
NATO ZAHTEVA OPREZNOST SLEDEĆIH DANA NA KOSOVU I METOHIJI
Komanda NATO-a u Briselu zatražila je od svih strana da idućih dana u akcijama na Kosovu i Metohiji, i oko njega budu najviše moguće oprezni. Komanda Alijanse u Briselu naglašava da su razgovori Beograda i Prištine, uz podršku Evropske unije najbolji okvir za napredak. Portparolka Atlantskog saveza Oana Lundžesku je navela da NATO očekuje „konstruktivan prilaz svih strana“ u tim razgovorima. Ona je izjavila i da je već ranije bila planirana sutrašnja poseta Kosovu i Metohiji generalnog sekretara NATO-a Andersa Foga Rasmusena, koji će razgovarati s Hašimom Tačijem i ministrom za kosovske bezbednosne snage Agimom Čekuom. Predstavnica za štampu NATO-a je time odgovorila na pitanje koji je cilj posete Rasmusena Prištini i kako NATO gleda na zahtev vođstva Srbije da Kfor, EU i UN spreče jednostrane i opasne poteze kojima preti vlast u Prištini. Oana Lundžesku je želela da istakne da je „misija Kfora na Kosovu da zajamči zaštitu bezbedne uslove za sve“, podvukavši da će „Kfor to nastaviti da sprovodi snažno i nepristrasno“. Predstavnica za štampu u sedištu Atlantskog saveza je stavila do znanja da „NATO očekuje da svi budu u najvećoj meri pažljivi u akcijama idućih dana“. Ona je prenela i stav atlantskih partnera da su „razgovori Beograd-Priština uz pokroviteljstvo Evropske unije najbolji okvir za napredak i sve strane tu treba da iskažu konstruktivan pristup“. Predsednik Vojnog komiteta NATO-a admiral Đampaolo di Paola je prilikom posete Kosovu 8. septembra izjavio da je „nedavno ponovno izbijanje nasilja na Kosovu pokazalo potrebu da NATO i njegovi partneri nastave da obezbeđuju zaštitu i bezbedne uslove u tom području“. „To je ukazalo i na jasnu potrebu za saradnju svih činilaca kako bi se narodu Kosova zajamčile miroljubive i postojane prilike, sloboda kretanja i bezbednost“, dodao je čelnik Vojnog komiteta NATO-a. Pod komandom Drevsa je 6.000 pripadnika snaga Alijanse. Rasmusen na Kosovo dolazi samo dan uoči 16. septembra, kada ističe sporazum o administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak.
SPARKS: CARINA OD PETKA , BEOGRAD ZNAO
Carina Euleksa i kosovskih vlasti na prelazima Brnjak i Jarinje na severu Kosova, biće uspostavljena 16. septembra potvrdio je za „Vesti“ zamenik šefa misije Euleks Endi Sparks. Begrad je za to znao, i niko ne bi trebalo da bude iznenađen, tvrdi u ekskluzivnom razgovoru. Sparks poziva sve da se ponašaju odgovorno, i dodaje da bi u slučaju najavljenih rasprostranjenih blokada, KFOR i Euleks mogli da procene da je neophodno zatvaranje prelaza. A to, kako kaže, nije u interesu građana. „Dogovor postignut tokom dijaloga 2. septembra (u Briselu) vezano za carinske pečate važan je za poboljšanje odnosa u regionu i obezbeđivanja kretanja robe u skladu sa evropskim vrednostima. Evropska unija sada očekuje da se trgovinski embargo bude uklonjen. Evropska unija i kosovske vlasti su se konsultovale oko procesa implementiranja sporazuma postignutog tokom dijaloga. Cilj toga je da se naparavi korak napred u slobodni trgovine i poboljša vladavina prava. Taj plan bi trebalo da spreči krijumčarenje i poboljša bezbednost u carinskoj zoni Kosova. Operativni rad će obavljati Euleks, u skladu sa svojim mandatom, i to će biti mešano pristustvo na severnom prelazu. Namera je da realizacija plana koji su iznele kosovske vlasti počne 16. septembra, odnosno ovog petka“, rekao je Sparks za „Vesti“. Ne možete reći da je reč samo o sprovođenju vladavini prava. Reč je i o važnom političkom pitanju. Srbija ne prihvata takvo rešenje. Ko će ubirati novac od naplate carina na Severu KiM ? -Euleks će prikupljati novac. Ali, to će činiti sa ciljem da ga prebaci u jedinstveni budžet Kosova. -Evropska unija je u kontinuitetu bila, i nastaviće da bude, u stalnom kontaktu sa srpskim partnerima, na svim nivoima. I ovaj korak implementiranja sporazuma postignutog tokom dijaloga, ne bi trebalo da bude iznenađenje ni za koga. Evropksa unija u potpunosti razume zabrinutost srpske strane, ali poziva sve da se ponašaju odgovorno. Tvrdite da je srpska strana znala za ovo, ali zvaničnicui u Beogradu insistiraju da je postignut dogovor samo oko izgleda pečata, a ne i oko carina. Euleks je optužen da se ne ponaša statusno neutralo, u skladu sa mandatom svoje misije, i da podržava vlasti u Prištini. -Euleks je misija vladavine prava, i ovo je stvar vladavine prava. Mi sporovodimo punu kontrolu carina, i to će biti operacija Euleksa. Kosovo je jedna carinska zona, čak i po izjavi generalnog sekretara UN. Tako da je to ono što Euleks radi. Ne mislim da je ovde reč o statusu. Mi smo pričali sa srpskim vlastima, uključujući i sastanke održane danas, ali ono što smo radili je da smo ih informisali o operativnim aktivnostima koje ćemo započeti 16. Septembra. To nije pregovaranje, već informisanje. S kim ste ste o tome razgovarali? -To su bili tehnički razgovori, jer je Euleks tehnička misija. To je bilo da osiguramo da, na primer, srpski poslovni ljudu i srpski zvaničnici na njihovoj strani carine, znaju tačno šta planiramo da uradimo. I da srpski građani, na koje će ove mere uticati, znaju šta da očekuju. Srbija jasno stavlja do znanja da ne prihvata kosovsku carinu. Najavljuju se nastavak i još barikada. I lično ste pre nekoliko meseci izjavili da se ništa ne može uraditi nasilno i protiv volje naroda na severu? -Kada je reč o sprovođenju vladavine prava u zajednici, zaista je to veoma teško obavljati ukoliko je zajednica proptiv vas. To jeste tačno. Ali, ovde je reč o kontroli prelaza jedine carinske zone. Da odgovorim na vaše pitanje, ukoliko će biti rasprostranjenih blokada, ili sličnih poteza kojima se preti, onda bi ljudi trebalo da imaju na umu, da će možda biti neophodno da KFOR i Euleks zatvore prelaze, a zatvaranje prelaza nije u interesu građana.
Objavljeno 15.09.2011